Jump to content
ümit

Yeter artık şuna bir çözüm bulun

Recommended Posts

Kilitlenme sonrası, sol tarafta internet bağlantının kötü olduğunu gösteren semboller çıkmış. Yaşadığın bütün kilitlenmeler de bu işaretlerin çıkıp çıkmadığını söyler misin? Ve internete bağlanırken ethernet girişi ile bağlandığından emin ol.

evet her kitlenmede çıkıyor onlar ethernetle bağlıyım

13c557960dcff7b7d7b30129e939129adf701187

1.Yüksek gecikme: Ping / gecikme süreniz çok yükseliyorsa sizi uyarır.

2.Gecikme varyasyonu: Gecikme varyasyon değişiklikleriniz çok yüksekse sizi uyarır.

3.Paket kaybı: Paket kaybı oranınız çok yüksekse sizi uyarır.

Kilitlenme sırasında, çıkan sembollerin tanımlarını yukarıda verdim. Sorun senin internet bağlantın ile ilgili büyük ihtimal. Yüklediğin vidyodan bu çıkarımı yapabiliyorum.

Sen yinede emin olmak istersen, aşağıdaki verdiğim vidyoyu izleyip, söz konusu yazılımı indir ve kur. Daha sonra oyunu aç ve oyna, kilitlenme sırasında resim veya vidyo al. Bilgisayarındaki işlemci ve diğer parçaların değerlerinde anormal bir şeyin olup olmadığını kontrol et.

Vidyohttps://www.youtube.com/watch?v=5B88l-0RKMc

• Like 1

Sorunum hala devam ediyor kaç kere format attım denemediğim yol kalmadı oyunu komple sildim tekrar indirdim vs yok aynı tas aynı hamam bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir önerdiğiniz vidyodaki programıda indirdim kurdum hiç bir sorun gözükmüyor donanımlarda. internetimde de problem yok aynı modeme bağlı farklı bilgisayarda böyle bi problem yaşanmıyor , ethernet le bağlanıyor 2 bilgisayarda. Anakartta bir problem olabilirmi ? anakartım asus prime z370A

Dediklerini referans alırsak, yaşadığın durum çok teknik bir soruna benziyor. Bu arada kullandığın anakart için "BIOS" güncellenmesi yayımlanmış, en kısa zamanda "BIOS" güncelle. Önerdiğim vidyoyu izleyip, kendi bilgisayarında uyguladıysan ve bu durumu yaşarken değerlerde anormal durum (Aşırı ısı,aşırı CPU kullanımı,FPS düşüklüğü) yaşanmadıysa anakart ile alakalı olacağını sanmıyorum. Kullandığın internet servisinin yaşadığın bölgedeki hat yoğunluğundan dolayı vb. sebeplerden dolayı bu takılmaları yaşadığını düşünüyorum.

Bu sorun ne zaman yaşanıyor? Mesela oyunu çalıştırıp girdiğinde ilk maçta yaşanıyor mu? Veya beş ya da üç saat oynadıktan sonra mı yaşanıyor? 

Şuraya girip https://support.pubg.com/hc/tr aşağı kısımda bulunan "bir bilet gönder" yazısına tıklayıp, bu yaşadığın sorunu vidyolarla birlikte destek ekibine göndermen lazım ve gelecek cevaba göre yapan gereken bir şey varsa yaparsın.

Takılma olunca fps de düşüyor haliyle, takılma bitince tekrar yükseliyor hızlıca. Kullanım, ısı değerlerine farklı birşey olmuyor. Bölgedeki hat yogunlugundan olacagını sanmıyorum çünki evdeki diğer bilgisayarda aynı ağa bağlı onda böyle şeyler yaşanmıyor. Bios güncel sürekli takip ediyorum. İlk maç son maç onu takip etmedim onuda takip edeyim de ne farkedicek o ?

3 minutes ago, ümit said:

Takılma olunca fps de düşüyor haliyle, takılma bitince tekrar yükseliyor hızlıca. Kullanım, ısı değerlerine farklı birşey olmuyor. Bölgedeki hat yogunlugundan olacagını sanmıyorum çünki evdeki diğer bilgisayarda aynı ağa bağlı onda böyle şeyler yaşanmıyor. Bios güncel sürekli takip ediyorum. İlk maç son maç onu takip etmedim onuda takip edeyim de ne farkedicek o ?

Anakartına hız aşırtma yap ve ram bellek frekans değerlerini yükselt. Oyuna girip, aynı durumu yaşayıp yaşamadığına bak. İlk maç yaşanıyorsa sorunun sebebi hem donanımsal hem yazılımsal teknik bir hata olma ihtimali yüksek. Son maç veya son maça doğru yaşanıyorsa donanımsal problem olabilir bence. Bu problemler ısı,ram frekans ve işlemci frekans değerlerin yetersiz kalması gibi problemler olabilir. 

Ve aşağıdaki paylaştığım görselde yer alan değerleri kendi modeminin arayüzünde bulup, bana yazarsan sana sorunun internet servisinden kaynaklanıp, kaynaklamadığını söyleyebilirim.

126123201_Adsz.png.9b608b37884ff8376e1d544fce715e33.png

Bu değerlere nasıl ulaşabilirim modemim tp link

Posted (edited)

Ve şunları da ekleyeyim 

Anakart – ASUS PRİME Z370-A 8. Nesil İNTEL LGA 1151 soket DDR4 4000 Mhz ATX
Ekran Kartı – Asus ROG STRIX Nvidia GeForce GTX 1070 OC 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 (STRIX-GTX1070-O8G- Gaming)
İşlemci – İNTEL COFFEE LAKE İ5 8600K 1151 9M UHD630
Ram – CORSAIR CMR16GX4M2C3000C15 VENGEANCE RGB DDR4-3000Mhz C15 16GB (2x8GB) DUAL (15-17-17-35)
Ssd – CORSAİR LE200 2.5 240GB SSD SATA3 560/530 CSSD-F240GBLE200
Sıvı Soğutma – COOLER MASTER Masterliquid Lite 120
Kasa – Cooler Master MasterBox Lite 5 80+ 600W RC-MCW-L5S3-KWNA60

bilgisayarımda ki donanımlar. Acaba power im yetersiz kalıyor olabilirmi. Herşeyi overclock layıp denediğim halde de bu hata ile karşılaşmıştım. Ek olarak son zamanlarda sıvı soğutucumun led ışığıda biraz kısık yanıyor ve tam olarak test edememiş olsam bile harici wi-fi takip denediğimde bir el girdim ancak bir kaç gün denemem lazım daha, o şekilde bir problem yok gibi gözüküyor kısa bi test ettiğimde

Edited by ümit

35 minutes ago, ümit said:

Bu değerlere nasıl ulaşabilirim modemim tp link

Modemin markasını ve modelini yazman gerekiyor. Modemin markası ve modeli modemin arka kısmında yer alıyor, bu bilgileri verirsen yardımcı olmaya çalışacağım.

35 minutes ago, ümit said:

Ve şunları da ekleyeyim 

Anakart – ASUS PRİME Z370-A 8. Nesil İNTEL LGA 1151 soket DDR4 4000 Mhz ATX
Ekran Kartı – Asus ROG STRIX Nvidia GeForce GTX 1070 OC 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 (STRIX-GTX1070-O8G- Gaming)
İşlemci – İNTEL COFFEE LAKE İ5 8600K 1151 9M UHD630
Ram – CORSAIR CMR16GX4M2C3000C15 VENGEANCE RGB DDR4-3000Mhz C15 16GB (2x8GB) DUAL (15-17-17-35)
Ssd – CORSAİR LE200 2.5 240GB SSD SATA3 560/530 CSSD-F240GBLE200
Sıvı Soğutma – COOLER MASTER Masterliquid Lite 120
Kasa – Cooler Master MasterBox Lite 5 80+ 600W RC-MCW-L5S3-KWNA60

bilgisayarımda ki donanımlar. Acaba power im yetersiz kalıyor olabilirmi. Herşeyi overclock layıp denediğim halde de bu hata ile karşılaşmıştım. Ek olarak son zamanlarda sıvı soğutucumun led ışığıda biraz kısık yanıyor ve tam olarak test edememiş olsam bile harici wi-fi takip denediğimde bir el girdim ancak bir kaç gün denemem lazım daha, o şekilde bir problem yok gibi gözüküyor kısa bi test ettiğimde

Güç kaynağından kaynaklanma ihtimali var fakat "kesin güç kaynağından kaynaklanıyor" demek benim diyebileceğim bir şey değil. Harici Wireless USB adaptörü ile test etmen güzel. Bu yaptığın test ile ethernet kartınla ilgili sorun olup olmadığını gözlemleme ihtimalin var.

Ve diğer platformları gezerken, senin yaşadığın sorunun bir benzerini buldum ve aşağıda paylaştım. En kısa zamanda yaşadığın durumu PC PUBG destek ekibine bildir. Onların önerecekleri çözümler belki sana fayda sağlayabilir. 

40 minutes ago, ümit said:

Tp-link td8950

İnternet sayfasını aç, adres çubuğuna 192.168.1.1 yaz ve enter tuşuna dokun. Karşına kullanıcı adı ve şifre istenilen bir giriş kısmı gelecek. Kullanıcı adı kısmına "admin" şifre kısmına "admin" yazıp enter tuşuna dokun. Eğer daha önceden modemin şifresi değiştirildiyse giriş başarısız olacaktır.

Giriş başarılı olduğunda seni arayüz sayfasına yönlendirecektir. Arayüze geldiğinde "Durum" yazan yere tıkla, aradığımız değer en aşağı kısımda yer alması gerekiyor. Sana fikir vermesi için vidyo izleyebilirsin.

24 minutes ago, ümit said:

{7E10F015-B01C-498F-B7CC-E4724ED8F184}.png.jpg

Santrale ne çok yakınsın ne de çok uzaksın. Santral yakınlığın iyi, SNR kısaca sana gelen sinyal kalitesi kötü sayılır. Bu değer bu saatlerde böyle işe öğle saatlerinde durum daha vahim olabilir. Ve CRC "Errors(Pkts)" değerin gayet güzel, bu değeri yaşadığın kilitlenme durumlarında kontrol etmeni istiyorum. Kilitlenme yaşadığında CRC değeri 1 bile olsa sorunun kullandığın ağdan kaynaklandığına emin olabilirsin.

Sana, sorun benim tahmin ettiğim yerden çıktı diyebilirim. Eğer halen daha bu durumun başka bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorsan PC PUBG destek ekibine bilet gönder. Ve sana geri dönmelerini bekle.

peki nedir tahmininiz ? son zamanlarda yaşadığım bir problem bu evdeki diğer bilgisayarda aynı problemi yaşamıyor buda demek oluyor ki modemde ve internet hattında herhangi bir problem yok.. kabloda veya ethernet kartımla felanmı alakalı bir problem acaba 

2 hours ago, ümit said:

peki nedir tahmininiz ? son zamanlarda yaşadığım bir problem bu evdeki diğer bilgisayarda aynı problemi yaşamıyor buda demek oluyor ki modemde ve internet hattında herhangi bir problem yok.. kabloda veya ethernet kartımla felanmı alakalı bir problem acaba 

SNR Margin (dB) değerlerinin düşük olması çevrende bölgesel hat yoğunluğu olduğunun göstergesidir. Bunu söyle açıklayabilirim:Sen oyunda iken komşuların interneti hor kullandıkları zaman sende ani ping artışları yaşanır. 

Diğer bilgisayarda olmaması yukarıda yazdığımı değiştirmiyor fakat iki bilgisayar açıkken ve oyun oynanıyorken sende ping artışı yaşandığında diğer bilgisayarda ping artışı yaşanıp, yaşanmadığına bakıp, bana geri dönüş sağlayabilirsin.

Beni söyle haksız çıkarabilirsin, oyunda ani ping artışı yaşadığın kasayı Modem SNR değerleri yüksek ve Hat zayıflaması(Line Attenuation) düşük olan bir internete bağlayıp, aynı sorunu yaşarsan benim yanıldığımı kanıtlayabilirsin.

SNR Margin değerin düşüklüğü ile ilgili olarak, internet servisi sağlayıcısına başvurup, SNR Margin değerlerin yükseltilmesini isteyebilirsin. SNR Margin değeri en düşük 20'ye (dB) 20'i  olması gerekiyor. 

İnternet hattında sinyal kalitesi bakımından problem gözüküyor, benim yazdıklarıma itibar etmiyorsan. Kendin Google olması gereken "Modem SNR Margin değeri kaç olmalıdır?" diye sorgulayabilirsin.

Posted (edited)

İnternet sağlayıcımı arayıp aynılarını ilettim. Oda zaten kendi sisteminde verilen hızı alamadıgımızı bi arıza olduğunu tespit etti arıza kaydı oluşturdu 48 saat içinde teknik servis gelip sorunu çözüme ulaştıracakmış şuan için biraz bekliyecez bakalım sorun ordanmıymış öğrenene kadar ancak onlar gelip sorunu düzeltene kadar bir vidyo daha aldım biraz daha ayrıntılı belki sorun başka bir yerdeyse burdan tespitini sağlayabilirsiniz. İşlemci overclock lu ram overclocklu ekran kartıda yarım overclocklu, işlemci bana biraz sıcak gibi geldi normalmi o derecesi soğutucudan şüphelendim ben bu şekildeyken hal. 

Edited by ümit

Posted (edited)

Elimizdeki değerlerden ötürü müşteri hizmetlerinin aksini iddia etmesi mümkün değildi. Teknik servisin pek bir şey yapacağını zannetmiyorum çünkü yaşadığın semtte hat yoğunluğu var. Teknik servis geldiğinde, kablolarını incelediğinde ve adsl splitter kontrol ettiklerinde sorunu çözemeyebilirler. Teknik servis eğer sorunu çözdüğünü söylerse, hemen modem arayüzüne girip SNR Margin (dB) değerine bak. Ve yirmiye yirmiyi görmediğinde, bağlı olduğun "port" değiştirilmesini talep et.

Son yüklediğin vidyoya gelirsek takılma yaşamadan önce oyun akıcı ve ferah. Isı değerlerinde ve frekans değerlerinde sorun görmedim. Takılma yaşamadan önce ufak bir paket kaybı yaşanıyor sonra yüksek gecikme ve en son olarak gecikme varyasyonu yaşanıyor. 

Modeminin SNR Margin (dB) değerlerini düzelttiğinde, tekrar aynı sorun yaşanırsa. Bu sorun, hakkında tekrar konuşuruz.

Edited by temaskenan

Müşteri hizmetleri sorunu düzelttikleri hakkında mesaj gönderdiler, düşmüş olan internet hızım normale döndü ama snr margin değerlerim aynı ve ethernetle bağlandığımda bugün yine donma yaşadım tekrar uzun bi süre wifi ile deniyecem wifi ile kitlenme yaşıyacakmıyım bakıcam eğer wifi de kitlenme yaşamassan ana kartın teknik servisiyle görüşücem

14 minutes ago, ümit said:

Müşteri hizmetleri sorunu düzelttikleri hakkında mesaj gönderdiler, düşmüş olan internet hızım normale döndü ama snr margin değerlerim aynı ve ethernetle bağlandığımda bugün yine donma yaşadım tekrar uzun bi süre wifi ile deniyecem wifi ile kitlenme yaşıyacakmıyım bakıcam eğer wifi de kitlenme yaşamassan ana kartın teknik servisiyle görüşücem

Bilgisayarında darboğaz sorunu yok, elimizdeki verilere bakarak donanımsal sorun olduğunu düşünmüyorum. WiFi ile testi saat 17-24 arasında yap, bu saatlerde yaşadığın semtte internet kullanımı yoğun olacağını tahmin ediyorum. Söz ettiğim saatlerde oyuna WiFi ile bağlı olsan bile aynı sorunu yaşayacağını düşünüyorum. 

Sen oyun oynarken arka planda torrent,idm vb. programların açık olması ani ping artışının sebebi olabilir. Veya bilgisayarın bir botnet ağının parçası olmuş olabilir. Bilgisayarında Truva atı virüsü olup, olmadığını sağlam bir anti virüs yazılımıyla denetle. Ve Malwarebytes yazılımını indir, kur. Malwarebytes tarama ve anti virüs tarama sonuçlarında bir şey bulursan buraya yaz.

Bana wi-fi ile böyle bir sorun yaşamıyacakmışım gibi geliyor. Torrent yüklü değil idm de ethernetle bağlıykende açıktı o yüzden yine o açık haldeyken test edicem wifi ile. her saatte test edicem bir kaç gün komple wifi ile bağlı kalıcam. Malwarebytes antivirüs programımıdır antivirus programı ise botnet ağının bir parçası olmuşsam ve bilgisayarımda ne türde truva atı virüs vb şeyler mevcutsa çıkartabilecek sağlam bir programmıdır ?

5 minutes ago, temaskenan said:

Şuraya https://www.userbenchmark.com/ girip, bilgisayarını test ettirip, sonuçların olduğu internet sayfasının bağlantısını benle paylaş.

indirip mi test edebiliyoruz yoksa direk siteden test yapabiliyormuyuz